Koduteenus
Koduteenuse eesmärk on täisealise isiku iseseisva ja turvalise toimetuleku tagamine kodustes tingimustes, säilitades ja parandades tema elukvaliteeti.
Koduteenuse puhul abistatakse eakat või puudega isikut toimingutes, mida ta ei suuda sooritada ilma kõrvalabita, kuid mis on vajalikud harjumuspärases keskkonnas toime tulekuks.
Koduteenuse raames pakutavad abistavad tegevused on:
- toiduainete, esmatarbekaupade, ravimitega varustamine lähimast müügikohast;
- abistamine toidu valmistamisel või valmistoiduga varustamine;
- abistamine esmavajalike eluruumide koristamisel abistatavale isikule kuuluvate vahenditega;
- kliendi pesemisvõimaluste korraldamine;
- pesu pesemise korraldamine;
- küttematerjaliga varustamise korraldamine;
- küttematerjali eluruumi toomine ja tuha välja viimine;
- vee tuppa toomine ja heitvee väljaviimine;
- kommunaal- ja muude maksete tasumise korraldamine;
- hooldus- ja abivahenditega varustamise korraldamine;
- abistamine arstiabi korraldamisel;
- transporditeenuse osutamine või korraldamine, vajadusel isiku saatmine meditsiini- ja avalikel teenustel;
- muude sotsiaalteenuste korraldamine.
Teenuse taotlemiseks esitatakse vormikohane või vabas vormis kirjalik taotlus.
Taotlust on võimalik täita ka Kastre vallavalitsuses, Võnnu teenuskeskuses ning kokkuleppel sotsiaaltöötajaga Melliste raamatukogus. Sotsiaaltööspetsialistide kontaktid leiate siit.
Õigusaktid:
Koduteenuste pakettide maksumuse kinnitamine →
Perelepitus
Perelepitus aitab lahku minevatel lapsevanematel üksmeelele jõuda ning sõlmida lapse huvidest lähtuvad kokkulepped.
Perelepitus pakub lapsevanematele erapooletut tuge uue elukorralduse loomisel, aitab lahendada erimeelsused kohtuväliselt ning jääda toetavateks lapsevanemateks ka pärast lahkuminekut.
Kellele? Perelepitus on mõeldud lapsevanematele, kes plaanivad kooselu lõpetada või on selle juba lõpetanud. Perelepitus eeldab võrdseid partnereid, kes soovivad sõlmida laste huvidest lähtuvaid kokkuleppeid.
Tavapärased teemad perelepituseson lapse elukoht, lapsega suhtlemise kord, ülalpidamise küsimused või ühise hooldusõiguse muutmine (eeldab kohtu suunamist), aga ka muud praktilised küsimused (nt lapse huviharidus, lapsega reisimine, lapse päevakava jms).
Riikliku perelepitusteenuse saamiseks tuleb esitada Sotsiaalkindlustusametile taotlus. Täpsem info perelepitusteenuse kohta ja taotluse vorm on leitav Sotsiaalkindlustusameti lehelt.
Riiklik perelepitusteenus on lapsevanemale tasuta.
Siit teavikust saad riikliku perelepitusteenuse kohta põhjalikumalt lugeda.
Siit videost saad perelepitusteenuse sisu ja protsessi kohta hea ülevaate.
Üldhooldusteenus
Väljaspool kodu osutatava üldhooldusteenuse eesmärk on turvalise keskkonna ja toimetuleku tagamine täisealisele isikule, kes terviseseisundist, tegevusvõimest või elukeskkonnast tulenevatel põhjustel ei suuda kodustes tingimustes ajutiselt või püsivalt iseseisvalt toime tulla.
Alates 01.07.2023 osaleb kohalik omavalitsus hinnatud teenuse vajaduse korral hooldekodu kohatasu maksmisel. Kohamaksumus jaguneb sõltuvalt inimese hooldusvajaduse ulatusest kohaliku omavalitsuse ja teenust vajava inimese vahel: hoolduskomponendi (hoolduskulu) eest maksab kehtestatud piirmäära ulatuses kohalik omavalitsus, inimese enda või tema lähedaste katta jääb ülejäänu ehk majutus, toitlustus ja muud isiklikud kulud.
Kastre Vallavolikogu 18.05.2023 määruse nr 32 „Hoolduskulu piirmäära kehtestamine” alusel on valla poolt tasutava hoolduskomponendi piirmääraks 700 eurot kuus.
Teenuse taotlemiseks esitatakse vormikohane või vabas vormis kirjalik taotlus
Taotlust on võimalik täita ka Kastre vallavalitsuses, Võnnu teenuskeskuses ning kokkuleppel sotsiaaltöötajaga Melliste raamatukogus. Sotsiaaltööspetsialistide kontaktid leiate siit.
Õigusaktid:
Väljaspool kodu osutatava üldhooldusteenuse rahastamise kord Kastre vallas →