Projekteerimistingimused

Projekteerimistingimuste andmine

Projekteerimistingimused on vajalikud ehitusloakohustusliku hoone või olulise avaliku huviga rajatise ehitusprojekti koostamiseks, kui puudub detailplaneeringu koostamise kohustus. Kohalik omavalotsus väljastab projekteerimistingimused hoone või rajatise püstitamiseks/rajamiseks või laiendamiseks üle 33 protsendi esialgu kavandatud mahust. 
Detailplaneeringu olemasolu korral võib kohalik omavalitsus põhjendatud juhul anda ehitusloakohustusliku hoone või rajatise ehitusprojekti koostamiseks projekteerimistingimused, kui:

  • detailplaneeringu kehtestamisest on möödunud üle 5 aasta;
  • detailplaneeringu kehtestamise järel on ilmnenud olulisi asjaolusid või on oluliselt muutunud planeeringuala või selle mõjuala, mille tõttu ei ole enam võimalik detailplaneeringut täielikult ellu viia, või
  • detailplaneeringu kehtestamise järel on muutunud õigusaktid või kehtestatud planeeringud, mis mõjutavad oluliselt detailplaneeringu elluviimist.

Ehitustegevusel nõutud dokumente reguleerivad Ehitusseadustiku lisad:

  1. Tabel ehitusteatise, ehitusprojekti ja ehitusloa kohustuslikkuse kohta (pdf) 
  2. Tabel kasutusteatise, ehitusprojekti ja kasutusloa kohustuslikkuse kohta (pdf)

Projekteerimistingimuste avatud menetlus

Projekteerimistingimustega antakse ehitusõigus ehitusseadustikus ja valla üldplaneeringus sätestatud juhtudel. Detailplaneeringu kohustuse puudumisel antakse projekteerimistingimused üldjuhul tavamenetlusena.

Projekteerimistingimused on vajalikud:

  • ehitusloakohustusliku hoone või olulise avaliku huviga hoone või rajatise püstitamiseks või rajamiseks, ehitusprojekti koostamiseks, kui puudub detailplaneeringu koostamise kohustus;
  • olemasoleva hoone laiendamiseks üle 33 protsendi selle esialgu kavandatud mahust;
  • olulise avaliku huviga rajatise, näiteks staadioni, golfiväljaku, laululava, motoringraja või muu olulise avaliku huviga rajatise püstitamiseks;
  • olulise ruumilise mõjuga ehitise ehitamiseks, kui olulise ruumilise mõjuga ehitise asukoht on valitud üldplaneeringuga.

Detailplaneeringu olemasolul või ehituslikult oluliste otsuste puhul korraldatakse projekteerimistingimuste andmiseks avatud menetlus.

Ehitusseadustiku § 31 lg 1 kohaselt otsustab pädev asutus projekteerimistingimuste andmise menetluse korraldamise avatud menetlusena. Projekteerimistingimuste andmine avatud menetlusena tuleb korraldada   ehitusseadustiku § 27  ja planeerimisseaduse § 125 lõikes 5 nimetatud juhul.

Avatud menetlus viiakse läbi haldusmenetluse seaduse 3. peatüki ja ehitusseadustiku 3. peatüki alusel. Avatud menetluses antavate projekteerimistingimuste eelnõu avalikustatakse valla kodulehel ja menetlusest teavitatakse nii valla veebilehel kui ka ajalehes “Postimees” vastavalt Haldusmenetluse seaduse § 47 lõikele 3. Eelnimetatud seaduse § 47 lg 5 kohaselt kannab teate avaldamise kulud taotleja.

Avaliku väljapaneku ajal on huvitatud isikul ja isikul, kelle õigusi võib projekteerimistingimuste andmine puudutada, õigus esitada eelnõu või taotluse kohta kirjalikke ettepanekuid ja põhjendatud vastuväiteid.

Projekteerimistingimuste taotlemine

Projekteerimistingimuste taotlus ja sellega seonduvad dokumendid esitatakse vallavalitsusele läbi ehitisregistri. Selleks tuleb ehitisregistrisse sisse logida ja valida menüüst: Ehitised > Projekteerimistingimuste taotlus ja täita e-taotlus.

Detailplaneeringut täpsustavate tingimuste taotlemisel tuleb põhjalikult selgitada, millistel põhjustel ei ole võimalik detailplaneeringus esitatud lahendust ellu viia. Lisada tuleb ka selgitav joonis.

Riigilõiv ja avaldamise kulud projekteerimistingimuste taotlemisel kantakse Kastre Vallavalitsuse arveldusarvele SEB EE531010102034612006. Selgitusse märkida mille eest riigilõiv on tasutud ja aadress.

Projekteerimistingimuste väljapanek